Huna – Poznaj unikatowy hawajski system wartości

Klawiterapia - Santa Medicina Mateusz Pruszowski

Huna – Poznaj unikatowy hawajski system wartości

Hawajska Huna – starożytny system wiedzy i wartości

Na całym świecie istnieje wciąż sporo ludów tubylczych, które, w przeciwieństwie do nas, nie zatraciły pierwotnego kontaktu z naturą. Jedną z takich grup etnograficznych są mieszkańcy Hawajów, których przedstawiciele kierują się w życiu zasadami Huna. Pora zgłębić ten fascynujący system wartości, który do dziś fascynuje badaczy i zwolenników ruchu New Age.

Skąd we współczesnym świecie wzięła się Huna?

Był rok 1917, kiedy Max Freedom Long, amerykański przedstawiciel ruchu New Age, podróżował na Hawaje, gdzie podejmował pracę w szkole podstawowej. To tam zainteresował się wierzeniami i praktykami religijnymi tubylców. Pragnął zgłębić tradycje kapłanów zwanych kahuna, a także ich bardziej współczesnych naśladowców.

Long przebywał na Hawajach aż do 1931 roku, lecz przez te długie lata nie udało mu się uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Tubylcy nie chcieli podzielić się z przybyszem swoimi sekretami. Gdy pięć lat po wyjeździe z wysp Long napisał książkę o swoich hawajskich doświadczeniach, nazwał system wierzeń słowem Huna, które w lokalnym języku oznacza właśnie „sekret”.

Oznacza to, że współczesna nazwa Huna nie znajduje swojego odpowiednika w tradycji Hawajów. Dziś jednak wiemy, że system ten nosił dawniej nazwę Ho’omana, gdzie ho’o oznacza „tworzyć”, zaś „mana” to energia życiowa podobna do chińskiego chi. Stąd, u podstaw wierzeń Hawajczyków leży kreowanie i umacnianie siły witalnej.

Czym jest Huna i jakie są jej podstawy?

System wartości, jaki znamy dziś pod nazwą Huna, to starożytna wiara odnosząca się do możliwości uzyskania dostępu do wyższej wiedzy wewnątrz nas. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, jeżeli dojdzie do pełnej harmonizacji energetycznej naszego „ja”. Uzdrowienie następuje, gdy równocześnie wzmacnia się stronę fizyczną, jak również duchową naszego życia.

Huna opiera się na siedmiu podstawowych zasadach, których spełnienie pozwala osiągnąć duchowo-fizyczną równowagę:

  1. IKE – świat jest taki, za jaki go uważasz.
  2. KALA – nie ma żadnych ograniczeń, a wszystko jest możliwe.
  3. MAKIA – energia płynie tam, gdzie się na tym koncentrujesz.
  4. MANAWA – chwila mocy jest teraz.
  5. ALOHA – kochać oznacza być szczęśliwym.
  6. MANA – cała energia pochodzi z wnętrza.
  7. PONO – efektywność to miara prawdy.

Powyższe zasady Huna przypisuje się Serge’owi Kahiliemu Kingowi, założycielowi The Aloha Project. Organizacja ta za cel stawia sobie zjednoczenie osób związanych z hawajską kulturą, duchowością, a także medycyną.

Wierzenia hawajskie w naszym życiu codziennym

Eksplorując zasady systemu Huna, warto przyjrzeć się podstawom tych wierzeń. W centrum zainteresowania hawajskich kapłanów często pojawia się pojęcie świadomości. Warto zaznaczyć, że nauki te w pewnym stopniu korelują z freudowskim spojrzeniem na psychoanalizę.

Można powiedzieć, że Hawajczycy mają „swojego” Sigmunda Freuda, a jest nim wielki kapłan Kahuna, Daddy Bray. Stwierdził on, że prawdziwą lekcją życia jest droga od nieświadomości przez świadomość, aż osiągnie się wyższy poziom świadomości. Droga powrotna to z kolei mistrzostwo kapłaństwa Kahuna. Co to właściwie znaczy?

Warto wyjaśnić filozofię Bray’a na praktycznym przykładzie. Każdy z nas zna bowiem ludzi, którzy w życiu koncentrują się wyłącznie na fizyczności swojego ciała. Zdaniem Kahuna, osoby te nie są zbyt rozwinięte pod względem emocji i intelektu.

Inną grupą ludzi są ci, którzy pozostają w pewnym kontakcie z fizycznością i emocjami, lecz brakuje im inteligencji.

Trzecia grupa to ci, którzy skupiają się na inteligencji i fizyczności, ale nie radzą sobie z własnymi emocjami.

Na świecie najlepiej rozwinięta jest strona fizyczna naszych organizmów. Tylko w wybranych częściach globu można mówić o dojrzałości emocjonalnego lub inteligentnego ciała.

Osobną stroną życia jest też warstwa duchowa. Osiągnięcie jej możliwe jest tylko poprzez dotarcie do wyższego poziomu świadomości. Poprawne funkcjonowanie wszystkich ciał to cecha zarezerwowana wyłącznie dla wielkich myślicieli i uzdrowicieli naszych czasów.

Warto jednak zaznaczyć, że wierzenia Huna dopuszczają możliwość rozwoju człowieka na przestrzeni jego wędrówki życiowej. Oznacza to, że wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem można otwierać i aktywizować kolejne sfery życia. Nie trzeba zatem ograniczać się tylko do prymitywnej fizyczności, gdy kolejnymi etapami rozwoju jest strona emocjonalna, inteligentna, a na końcu także duchowa.

W jaki sposób wiedza Kahuna wpisuje się w tradycyjne systemy wierzeń?

Na wielu płaszczyznach system wierzeń wyznawany przez kapłanów Kahuna przypomina inne tradycyjne filozofie szamańskie. Huna posiada swoje odpowiedniki wśród licznych ludów tubylczych rozsianych po całym świecie. Choć różnią się one od siebie, to jednak wspólnym elementem większości z nich jest unikatowa więź z naturą i świadomością ludzką.

Filozofia ta może zatem przypominać założenia Wiccy, Alchemii czy Hermetyzmu w Europie Zachodniej. Huna funkcjonuje również w korelacji z wierzeniami rdzennych Amerykanów, plemion Amazonii czy australijskich Aborygenów. Można się też doszukiwać cech wspólnych z religią nowozelandzkich Maorysów oraz indyjskich kapłanów tantry.

Co łączy te, jakże różne na pierwszy rzut oka, tradycje? Wszystkie posiadają wiarę w „wyższe ja”, znaczenie energii wewnętrznej czy też uzdrawiania dzięki świętym roślinom. Każdy system wartości wyznaje wiarę w numerologię, posiada indywidualną symbolikę i wykorzystuje pieśni w codziennym życiu.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że współcześni nam badacze poznali dopiero około 20% tego, czym naprawdę jest Huna.

Jakie znaczenie ma Aloha?

Chyba każdy z nas kojarzy wyraz Aloha, za pomocą którego witają się ze sobą Hawajczycy. Znaczenie tego magicznego słowa jest jednak znacznie szersze, gdyż można go używać także przy pożegnaniach i wyznaniach miłości. Co niezwykle ciekawe, Aloha to także reprezentacja pewnego systemu wartości, gdyż za każdą z liter kryje się niepowtarzalna filozofia.

Aloha to część sfery Huna, a składa się z następujących elementów:

  • A = AO i oznacza „światłość”. Odpowiada za działanie, które prowadzi innych i nas w stronę światła, a więc także oświecenia.
  • L = LOKAHI, czyli „jedność”. Wszystko stanowi jedność według wiary Huna, co dotyczy przede wszystkim naszych relacji z innymi ludźmi.
  • O = OIAIO, a więc „prawda”. Kluczem do prawdy jest jej szerzenie, czyli unikanie kłamstwa i matactwa, a bycie prawdomównym.
  • H = HA’A HA’A, co oznacza „być skromnym”. Trzeba stale pracować nad własnym ego, aby unikać wywyższania się. Uważasz, że wiesz więcej od innych? Udowodnij to, a nie rzucaj wokół pustymi frazesami.
  • A = ALOHA, czyli „absolutna, prawdziwa miłość”. Dopiero spełnienie wszystkich poprzednich zasad sprowadza nas do osiągnięcia boskości tu na ziemi.

Życie według zasady Aloha to nieodzowny element systemu Huna. To bycie dobrym, kochanie drugiego człowieka i dążenie do stałego samorozwoju. System wartości, który zatraciliśmy we współczesnym świecie, a bez którego nie możemy osiągnąć prawdziwie duchowego szczęścia.