Akupresura – czym jest, jak działa, czy warto? 

Akupresura – czym jest, jak działa, czy warto?

Akupresura – czym jest, jak działa, czy warto?

Akupresura – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Wśród licznych elementów szeroko rozumowanej chińskiej medycyny naturalnej, akupresura zajmuje wyjątkowe miejsce. Technika ta często ma wiele wspólnego z akupunkturą, a także refleksologią. Podstawy akupresury skupiają się na przekonaniu, że poprzez odpowiedni nacisk punktów energetycznych na naszym ciele można uwolnić się od zdrowotnych blokad. Dowiedz się więcej na ten temat i odkryj wszystkie korzyści płynące z tej medycyny.

Co to jest akupresura?

Gdybyśmy mieli skrótowo opisać, czym jest akupresura, dałoby się ją porównać do specyficznej techniki masażu. Z tą różnicą, że tutaj nacisk kładzie się na poszczególne niewielkie partie ciała. Konkretne miejsca posiadają swoje pola energetyczne, a praca nad nimi może mieć głębsze znaczenie, niż tylko relaksacyjne.

Akupresura jest częścią chińskiej medycyny tradycyjnej, która korzysta z podobnych teorii, co akupunktura. W przypadku tej drugiej techniki, używa się specjalnych igiełek, podczas gdy w akupresurze wystarczy siła koniuszków palców.

Niezwykle istotne jest pojęcie pól energetycznych, które w akupresurze stanowią łączniki pomiędzy sferami na skórze z poszczególnymi częściami organizmu. Odpowiedni masaż wskazanych pól może pozytywnie oddziaływać na poprawę zdrowotności organów wewnętrznych, harmonizując przy tym wszelkie przejawy niedogodności zdrowotnych.

W jaki sposób działa akupresura?

Głównym celem akupresury jest uwolnienie się od blokad energetycznych, które mogą powstrzymywać nasz organizm przed optymalnym funkcjonowaniem. Technika masażu punktowego wpływa na niewidzialne połączenia w naszym ciele, które nazywa się meridianami. To one definiują drogę pomiędzy punktami akupunkturowymi a konkretnymi narządami, służąc przy tym za kanały przepływu energii chi.

Akupresura jest starożytną wiedzą, która towarzyszy jej zwolennikom od około 7 tysięcy lat. Tradycyjna medycyna chińska wyznaje zasadę, że każdy żywy organizm posiada swoją własną energię. Nie tylko ludzie, ale również zwierzęta i rośliny charakteryzują się nagromadzeniem chi.

Technika tradycyjnego chińskiego masażu odblokowuje kanały, gdzie energia się zakumulowała, tworząc swoiste blokady. Wykorzystując te same mapy, co akupunktura, praca z naciskiem na konkretne punkty jest bezinwazyjna.

W akupresurze wykorzystuje się ponad 360 punktów, z których większość znaleźć można po obu stronach naszego ciała. Oznacza to, że można pracować nad około 700 miejscami, które można harmonizować i balansować.

Czym są blokady energetyczne i w jaki sposób się objawiają?

Blokady energetyczne w naszym organizmie mogą mieć różnorakie podłoże. Najczęściej na taki stan wpływają następujące negatywności:

  • Przewlekły stres i złe samopoczucie psychiczne.
  • Problemy emocjonalne wynikające ze stanów depresyjnych.
  • Traumatyczne doświadczenia z przeszłości.
  • Kontuzje i urazy fizyczne.

Nieodpowiednio leczone problemy zdrowotne doprowadzają do tego, że nasza energia blokuje się w konkretnym miejscu. Poprzez jej nagromadzenie, blokady mają zły wpływ na zdrowie, często przekształcając się w poważniejsze schorzenia. Gdy energia jest zablokowana, oddziałuje to nasz sposób myślenia, odczuwania, a nawet oddychania.

Energetyczne blokady objawiają się najczęściej brakiem balansu emocjonalnego, a także symptomami fizycznymi. W takim przypadku, niezwykle istotne jest, aby uwolnić się od tego typy niedostatków. Akupresura wpływa na zrównoważenie negatywnego stanu zdrowia, wpływając na ogólną poprawę samopoczucia.

Jak przygotować się do zabiegów akupresury?

Jeżeli czujesz, że w Twoim codziennym życiu brakuje Ci energii, coś Cię spowalnia, odczuwasz fizyczne lub psychiczne blokady – akupresura może być odpowiednim rozwiązaniem Twoich problemów. Zanim udasz się do specjalisty, który popracuje nad Twoją energią chi, warto właściwie przygotować się do masażu. To samo dotyczy sytuacji, jeżeli chcesz samodzielnie popracować nad odblokowaniem meridianów.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się lepszymi rezultatami zabiegów akupresury:

  • Miejsce. Gabinet do akupresury powinien być pomieszczeniem wygodnym, prywatnym i oferującym kompletną relaksację. Samodzielna praktyka również musi odbywać się w przyjaznym i wyciszonym środowisku. Należy w pełni koncentrować się na pracy z energią, nie pozwalając, aby cokolwiek Cię rozpraszało.
  • Ubranie. Aby czuć się w pełni komfortowo, podczas akupresury należy mieć na sobie wygodne ubrane. Warto unikać wszelkich pasków, kołnierzy czy ściągaczy, które mogą hamować poprawna cyrkulację krwi w organizmie. Luźne ubrania bawełniane sprawdzają się najlepiej podczas podobnych zabiegów.
  • Jedzenie. Powinno się unikać akupresury od razu po posiłkach, ale też bezpośrednio przed nimi. Intensywne trawienie prowadzi do skupienia się organizmu na innych procesach chemicznych niż te, które potrzebne są dla uwolnienia się od blokad energetycznych. Dobrze jest odczekać minimum godzinę po posiłku, a także skupić się na lekkiej diecie roślinnej. 

Techniki, jakie wspierają efekty akupresury

Akupresura daje nam najlepsze rezultaty, jeżeli codziennie znajdziemy czas, żeby się nią zająć. Bazując na systematyczności zabiegów, należy pamiętać, by stosować je również po okiełznaniu danego problemu. Tylko wtedy można mówić o możliwości osiągnięcia długofalowych efektów prozdrowotnych.

Tradycyjna medycyna chińska oferuje znacznie więcej ciekawych technik pracy z energią chi. Po każdej sesji akupresury warto zatem pozostać w stanie relaksacyjnym, pijąc przy tym dużą ilość płynów.

Atrakcyjnym elementem może być również medytacja. Sięganie po ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe czy jogę pozwala osiągnąć równowagę duchową. Kluczem do sukcesu jest bowiem utrzymywanie dobrego stanu nie tylko ciała, ale też ducha.

Szukając alternatywy dla akupresury, warto wypróbować również akupunkturę. Jeżeli jednak nie czujesz się pewnie ze świadomością wkuwania cieniutkich igiełek, istnieje niezwykle ciekawa opcja. Jest to klawiterapia, gdzie do nacisku na pola energetyczne stosuje się specjalne „gwózdki”, które nie przebijają skóry.

Kiedy warto sięgnąć po techniki akupresury?

Wiele osób korzysta z akupresury, aby pozbyć się boleści, problemów zdrowotnych, a także blokad energetycznych. Ten tradycyjny chiński masaż może okazać się korzystny w przypadku walki z następującymi schorzeniami:

  • Bezsenność
  • Stres
  • Bóle głowy
  • Bóle menstruacyjne
  • Mdłości i wymioty (również ciążowe)
  • Bóle mięśniowe i stawowe
  • Zmęczenie spowodowane chorobą nowotworową

Trzeba pamiętać, że akupresura to element medycyny tradycyjnej, jaka nie jest uznawana przez konwencjonalne metody leczenia. Dlatego też, we współczesnej literaturze brak jednoznacznych badań potwierdzających zbawienny wpływ tej techniki na zdrowie ludzkie. Medycyna naturalna spotyka się jednak z ogromnym uznaniem stosujących ją osób, a liczba pozytywnych świadectw przekonywujących o jej słuszności jest ogromna.

Medycyna chińska okazuje się słusznym wyborem w zakresie wsparcia współczesnej medycyny i farmakologii. Akupresura nie szkodzi, więc zdecydowanie warto wypróbować jej techniki na swoim organizmie.

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie doświadczysz akupresury, to zapraszam do swojego gabinetu FlowSpace.pl.